Megemlékezés az elhurcolt németajkú honfitársakról Az Óbor-Kör Egyesület és Békásmegyer-Ófalu sváb leszármazottainak hagyományőrző programja.
Megemlékezés az elhurcolt németajkú honfitársakról
Az Óbor-Kör Egyesület és Békásmegyer-Ófalu sváb leszármazottainak hagyományőrző programja 2025. február 27-én az Ezüsthegyi Könyvtárban
A német származású honfitársaink elűzésének és kitelepítésének 79. évfordulója alkalmából az Óbor-kör által szervezett megemlékezés célja a közös emlékgondozás, a szomorú események felelevenítése és a tanulságok örökül hagyása a fiatalabb generációnak.
„A svábokat, akiknek az ősei már 200 év óta részt vettek az ország építésében, kik a magyar államot mindig mintaszerűen szolgálták, most marhavagonokba dugták, és két transzporttal Nyugat-Németországba szállították, 575 családot (2281 fő) szakítottak el a szülőföldjüktől. Igaz, hogy 112 családot mentesítettek a kitelepülési kötelezettség alól, de megbélyegezettséget ők sem kerülhették el. Az első csoport 1946. február 28-án, a második a csoport március 5-én hagyta el az Óhazát. Az itt maradottak mély szomorúsággal vették tudomásul szüleiktől, testvéreiktől, barátaiktól való elszakadást. Az itt maradottakkal a kapcsolat sosem szakadt meg ez eleinte leveleztek, később találkozókat szerveztek Németországban, majd a magyar hatóságok megengedték hazalátogatást is.”
(Szülőfalunk Békásmegyer, Bp. 1997, 13-14. p.)
A tavalyi évben első alkalommal, hagyományteremtő céllal megtartott programon az érdeklődők és a kitelepítés borzalmait személyesen, gyermekként átélők egyaránt megtisztelték jelenlétükkel a rendezvényt. Jöttek a békási sváb családok leszármazottai közül olyanok is, akik ugyan át nem élték a kitelepítést, de a viszontagságokról, megaláztatásokról első kézből értesültek és akik családtagjainak egy részét Németországba űzték.
Idén február 27-én, csütörtökön 16.30-tól várják az érintetteket és az érdeklődőket.
A részletes program:
16.30-17.20 Vendégvárás
17.20-17.30 Megnyitó
17.30-18.15 Előadás
Horváth Péter: Betelepítéstől a kitelepítésig. A békásmegyeri svábok története.
18.15-18.45 Kötetlen beszélgetés, közös emlékezés
19.00 A békásmegyeri Szent József templom falán elhelyezkedő emléktábla megkoszorúzása
A rendezvény helyszíne: Ezüsthegyi Könyvtár, 1038 Budapest, Ezüsthegy u. 16.
A rendezvényt Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata támogatta.
A program ingyenes.
Horváth Péter: Betelepítéstől a kitelepítésig – békásmegyeri svábok története
Egy település története több korszakra bontható. Békásmegyer történetének mintegy 200 évét a németföldről beköltöző, új otthont kereső és találó sváb nemzetiségű családok generációi határozták meg. Kemény, becsületes munkával építették újjá és virágoztatták fel a települést, amelyet ők Krottendorfnak neveztek. Az 1740-es évek és 1946 között ugyan voltak lakossági és gazdasági változások a faluban, de sváb jellegét megőrizte és gondosan ápolta. A második világháború és az azt követő kommunista pártállam fokozatos kiépítése véget vetett ennek a korszaknak, amelynek első erőszakos, indokoltalan és embertelen fejezete a sváb családok kitelepítése volt. Hogyan építették újjá a települést a németajkú családok, hogyan éltek és mivel foglalkoztak a békásmegyeri svábok? Milyen okok és események vezettek a kitelepítésekig? Milyen hatással volt Békásmegyerre a sváb családok kitelepítése, szétszakítása? Többek között ezekre a kérdésekre is választ kaphatunk Horváth Péter történész, muzeológus, az Óbudai Múzeum munkatársának előadásából.
Óbudai Platán Könyvtár