Egészséges botrány - kiállítás

A 80-as évek lenyomata

kiállítás Szőnyei Tamás plakátgyűjteményéből

Az underground koncertplakátok megtekinthetők:

2018. augusztus 16-tól szeptember 28-ig

A befutott zenészek többsége értetlenül, a média konzervatív része idegenkedve, a hivatalos intézmények gyanakodva fogadták a 80-as évek budapesti klubjaiban feltűnt fiatal együtteseket. Csak botrányt akarnak – sütötték rájuk elítélő általánosítással. „A botrány, a botrány az egészséges” – foglalta dalba ugyanekkor a művészettörténet egyik tanulságát a Bizottság. Ők és az új hullám többi képviselői – Spions, URH, Vágtázó Halottkémek, Kontroll Csoport, Európa Kiadó, Balaton, Trabant, Neurotic, ETA, Kretens, CPg, Art Deco, Bp. Service, 2. Műsor, Trottel, Sziámi, Sexepil, Kampec Dolores, Spenót, Hús, CMC, Sikátor, Csokonai Vitéz Műhely, Kézi-Chopin, Millenniumi Földalatti Vasútvonal, Balkan Tourist, Ági és a Fiúk, Pál Utcai Fiúk, Orkesztra Luna, Lacht el Bahhtar, Happy Dead Band, Kispál és a Borz, Tereskova, Konnektor RT, KFT, GM49, Satöbbi stb. – nemcsak zeneileg kavarták fel az állóvizet, hanem koncertplakátjaikkal is színt vittek a hétvégi utcaképbe. E plakátokból halmozott fel impozáns gyűjteményt Szőnyei Tamás, aki a hasonló kollekcióval rendelkező Bp. Szabó Györggyel összefogva 2017-ben, Pokoli aranykor című kötetükben és a Kieselbach Galéria kiállításán hívta elő a bő három évtizeddel korábbi hangulatot. Ezúttal Egészséges botrány címmel Szőnyei gyűjteményéből láthatók érdekes darabok az Óbudai Platán Könyvtárban.